WITAJ w kursie wideo on-line

ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI!

*

Już teraz możesz, zupełnie za darmo, wypróbować MODUŁ 1 tego KURSU (znajdujący się na samym dole strony) i przekonać się na własnej skórze, jak to działa.

Jednak przedtem, zanim wspólnie zadbamy o Twój dobry wynik na maturze i przystąpimy do ogarniania „trudów” matematyki, przeczytaj proszę uważnie instrukcje i informacje wstępne znajdujące się poniżej. Są one bardzo ważne, bo dadzą Ci obraz tego, jak ten KURS wygląda.

P.S. W wolnej chwili zajrzyj również na mojego bloga bigosmatematyczny.pl, gdzie znajdziesz dużo materiałów pomocnych w uczeniu, planowaniu czy motywowaniu się.

***

JAK ZBUDOWANY JEST KURS?

Kurs składa się z 14 modułów.
Moduł to nic innego jak pewne obszerny temat, zagadnienie lub nawet cały dział matematyki.
Każdy moduł składa się z jednego FILMU WIDEO, podczas którego wyjaśniam Ci w teorii i praktyce wszelkie zagadnienia matematyczne występujące na maturze podstawowej i robię to najprościej jak tylko potrafię.
Do nagrania dołączone są 3 pliki PDF: TEORIA, ZADANIA oraz plik ZOBACZ JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM (linki do nich znajdują się pod filmem).

***

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRACY?

Przed rozpoczęciem realizacji danego modułu wszystkie pliki PDF (znajdujące się pod danym filmem) należy wydrukować – wówczas najlepiej będzie Ci się pracować, ale jeśli nie masz drukarki, możesz je także otworzyć w sąsiednim oknie przeglądarki (choć wówczas, szczerze powiedziawszy, praca będzie nieco utrudniona).

Przygotuj także coś do pisania oraz niezbędne przyrządy geometryczne łącznie z kalkulatorem – dokładnie tak, jak na maturze. Najlepiej będzie, jeśli do tego kursu założysz sobie oddzielny, duży zeszyt – będziesz mieć wszystko w jednym miejscu, gdy jeszcze raz zapragniesz zajrzeć do tych notatek tuż przed maturą.  Rozwiązywanie zadań na luźnych kartkach na prawdę nie jest dobrym pomysłem.

W przygotowaniu do KURSU ważne jest też Twoje podejście i nastawienie. Wydrukuj i uważnie przeczytaj ten plik 7 PRZYKAZAŃ NA TO JAK SIĘ LEPIEJ UCZYĆ, zawarłem w nim najważniejsze informacje, które pomogą Ci lepiej zorganizować naukę, zmotywować się do pracy, a przez to osiągnąć dużo lepsze efekty.

Pewnie chodzi Ci po głowie ważne pytanie – Czy dzięki temu kursowi zdam maturę z matematyki?

Zamienię na chwilę to pytanie na inne: czy tylko dzięki kosiarce do trawy ogródek zostanie skoszony? Rozumiesz do czego zmierzam? Kosiarka jest tylko narzędziem, sama nie skosi ogródka. Potrzebny jest ktoś, kto za jej pomocą wykona tą robotę. I tu podobnie. Ja oddaje Ci do dyspozycji narzędzie – dobre narzędzie – ten oto kurs. Ale całą robotę musisz wykonać teraz Ty  (ja już swoje zrobiłem). Od Ciebie i tego jak zaangażujesz się w ten kurs, zależeć będzie twój wynik na maturze. Chyba to jasne! Ja oczywiście będę Cię w tym KURSIE prowadził krok po kroku, tłumaczył, zachęcał, motywował. Ale to Ty musisz zrobić tu swoje. JASNE?!

***

JAK POPRAWNIE PRACOWAĆ Z MODUŁEM?

Krok 1

Rozwiąż TEST WSTĘPNY

Korzystaj przy tym tylko z wiedzy, którą aktualnie posiadasz w swojej głowie, nie wolno ci zaglądać do książek, odpowiedzi itd. Bazuj na tym, co w danym momencie wiesz. Nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie wiesz na dany temat, spróbuj zrobić ten test! Pokaże Ci on w jakim jesteś miejscu, startując z danym tematem. Nie martw się jeśli TEST WSTĘPNY nie pójdzie ci zbyt dobrze – wrócisz do niego na końcu modułu. Po rozwiązaniu testu możesz sprawdzić swoje odpowiedzi z moimi odpowiedziami, znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM, ale w tym miejscu jeszcze nie analizuj zadań szczegółowo (zrobisz to dopiero w kroku 5).

Krok 2

Zapoznaj się z plikiem TEORIA

W pliku tym masz w prosty sposób opisane zagadnienia teoretyczne, jak również rozwiązane, krok po kroku, liczne przykłady i zadania dotyczące danego tematu. Poświęć na to maksymalnie 15 minut. Zapamiętaj z tego tyle, ile się da, ale nie wkuwaj niczego do głowy na siłę. O tym wszystkim będę Ci opowiadał podczas lekcji wideo w kolejnym kroku.

Krok 3

„Odpal” film z lekcją

Wytłumaczę ci w niej wszystko, co niezbędne do tego, abyś samodzielnie rozwiązywał zadania maturalne. Lekcja ta będzie kilkakrotnie przeze mnie przerywana, abyś mógł zrobić klika zadań związanych z tym, co właśnie usłyszałeś. Są to tzw. ZADANIA DO ROZWIĄZANIA PODCZAS LEKCJI. Gdy otworzysz ten plik z pewnością dostrzeżesz, że niemal przy każdym zadaniu z tego zestawu masz odnośnik do podobnego zadania rozwiązanego i przeanalizowanego w pliku TEORIA (co dodatkowo ułatwi Ci pracę, zrozumienie i analizę zadań). Przy rozwiązywaniu zadań podczas lekcji wideo możesz, jak najbardziej, korzystać z pliku TEORIA. Możesz również sprawdzać poprawność rozwiązanych przez siebie zadań z moimi rozwiązaniami, znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM.

Krok 4

Rozwiąż TEST PODSUMOWUJĄCY LEKCJĘ

Po skończeniu lekcji wideo, powinieneś być już wyposażony w niezbędną wiedzę z danego materiału i umieć rozwiązywać, z tego zakresu, najbardziej typowe zadania. Żeby sprawdzić czy tak jest, rozwiąż  TEST PODSUMOWUJĄCY LEKCJĘ. Nie korzystaj już z pliku TEORIA, ale na koniec sprawdź swoje rozwiązania z moimi, znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM. Rozwiąż również zadania pt BYŁO NA MATURZE – są to przykładowe zadania z zakresu danego tematu, które pojawiały się na egzaminie maturalnym w ostatnich latach.

Krok 5

Ponownie rozwiąż TEST WSTĘPNY

Po rozwiązaniu testu podsumowującego lekcję wróć raz jeszcze do TESTU WSTĘPNEGO i ponownie go rozwiąż. Tu również na końcu sprawdź i przeanalizuj swoje rozwiązania porównując je z moimi, znajdującymi się w pliku JAK JA TO ROZWIĄZAŁEM.

.

Praca nad jednym modułem zajmie ci mniej więcej 3 godziny. Piszę mniej więcej, bo jeden zrobi to w krótszym czasie, a drugiemu zajmie to nieco dłużej – wszystko zależy od tego, ile matematycznej wiedzy masz w głowie w momencie przystępowania do tego kursu. Wiem, że 3 godziny na jeden moduł to nie mało, ale wierz mi, że już szybciej się nie da. Jeśli nie dysponujesz taką ilością czasu w ciągu dnia, nie musisz modułu przerabiać od razu, za jednym zamachem. Możesz go sobie rozbić np. na 2 części.

Aha! Jeszcze jedno. Starałem się nie robić błędów, ale nikt nie jest nieomylny! Jeśli więc natrafisz na jakiś błąd, literówkę, itp będę zobowiązany, jeśli dasz mi o tym znać 🙂

Do dzieła!

ZACZYNAJMY!

***

UWAGA – ZMIANY NA MATURZE 2021 i 2022!

Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 16 grudnia 2020 roku zmienia się nieco zakres matury podstawowej z matematyki w 2021 oraz 2022 roku.  A wszystko to oczywiście w związku z pandemią i zdalnym „nauczaniem”.

.

Co się zmieni?

PO PIERWSZE zmniejszono liczbę zadań otwartych do 7 i przez to liczba punktów możliwych do zdobycia zmalała do 45 pkt (wcześniej było 50pkt).

Co to oznacza? Że prawdopodobnie maturę w 2021 i 2022 roku będzie łatwiej zdać.

Dlaczego? Bo ilość zadań zamkniętych się nie zmieniła – nadal można będzie zdobyć za nie 28 pkt, a wiadomo, że zadania zamknięte są dla większości tymi „ulubionymi”.

Przykładowo: zakładając pesymistycznie, że ktoś nie rozwiąże żadnego zadania otwartego, a z 28pkt z zadań zamkniętych zdobędzie połowę, czyli 14 pkt, to:

– w roku 2020 matury by nie zdał (bo 14 pkt to 28% z 50 pkt)

– w roku 2021 i 2022 maturę zda (bo 14 pkt to 31% z 45 pkt)

.

PO DRUGIE usunięto z zakresu matury podstawowej kilka zagadnień.

Co to oznacza? Że prawdopodobnie maturę w 2021 i 2022 będzie łatwiej zdać.

Dlaczego? Bo wśród usuniętych zagadnień są i takie, które maturzystom sprawiały bardzo dużo kłopotu, np. niektóre wymagania dotyczące brył (szczegóły poniżej).

*

Jakich zagadnień NIE BĘDZIE więc na maturze 2021 i 2022?

z zakresu LICZB RZECZYWISTYCH

– wykorzystywania podstawowych własności potęg, ale jedynie w zagadnieniach związanych z innymi dziedzinami wiedzy, np. fizyką, chemią, informatyką

– obliczania błędu bezwzględnego i błędu względnego przybliżenia

z zakresu FUNKCJI

– wyznaczania wartości najmniejszej i wartości największej funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym

– szkicowania wykresu funkcji f(x)=a/xdla danego a, korzystania ze wzoru i wykresu tej funkcji do interpretacji zagadnień związanych z wielkościami odwrotnie proporcjonalnymi

– szkicowania wykresów funkcji wykładniczych dla różnych podstaw

– posługiwania się funkcjami wykładniczymi do opisu zjawisk fizycznych, chemicznych, a także w zagadnieniach osadzonych w kontekście praktycznym

z zakresu TRYGONOMETRII

– korzystania z przybliżonych wartości funkcji trygonometrycznych (odczytanych z tablic lub obliczonych za pomocą kalkulatora)

– obliczania, przy wykorzystaniu tablic lub kalkulatora, przybliżonej miary kąta ostrego, dla którego funkcja trygonometryczna przyjmuje daną wartość

z zakresu PLANIMETRII

– wykorzystywania własności okręgów stycznych

z zakresu STEROMETRII

– całkowicie zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych

– zredukowano wymagania dotyczące ostrosłupów związane z rozpoznawaniem i obliczaniem miar kątów:

a. między odcinkami (np. krawędziami, krawędziami i przekątnymi, itp.)

b. między odcinkami i płaszczyznami (między krawędziami i ścianami, przekątnymi i ścianami)

c. między ścianami

– ograniczono wymagania dotyczące graniastosłupów dotyczące rozpoznawania w graniastosłupach kątów między ścianami a także określania, jaką figurą jest dany przekrój prostopadłościanu

z zakresu STATYSTYKI

– obliczania średniej ważonej i odchylenia standardowe zestawu danych i interpretowania tych parametrów

.

Jak widać nie wyrzucono z wymagań maturalnych całych działów, a jedynie pewne zagadnienia. Dlatego przy przerabianiu KURSU w tym roku po prostu możesz (choć nie jest to koniecznością) zlekceważyć zadania dotyczące w/w kwestii.

***

MODUŁY KURSU

BONUS: 7 PRZYKAZAŃ NA TO JAK SIĘ LEPIEJ UCZYĆ

*

Filmy kursowe najlepiej oglądaj bezpośrednio na Youtube z opcją włączonych napisów!

*

MODUŁ 1

LICZBY RZECZYWISTE cz.1
Podział liczb, liczby pierwsze i złożone, liczby odwrotne i przeciwne, ułamki okresowe,  procenty i obliczenia procentowe, błąd względny i bezwzględny.
.

 
 

TEORIA

 PRZYKŁADY

ZADANIA

TESTY

JAK JA TO

ROZWIĄZAŁEM?

Kurs ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI

Wykup dostęp do całego KURSU w CENIE 99 zł*)

*) cena tego KURSU = cenie 2 godzin standardowych korepetycji.

Tu w tej kwocie otrzymujesz dostęp do kompleksowego kursu maturalnego złożonego z 14 modułów, kilkunastu godzin filmów wideo, ponad pół tysiąca rozwiązanych i omówionych zadań oraz innych materiałów.

Aby zakupić dostęp do KURSU - wpisz w białe pole swój adres e-mail a następnie naciśnij przycisk DOSTĘP DO KURSU a potem przycisk ZAPŁAĆ

(zostaniesz przeniesiony do płatności on-line, po dokonaniu której automatycznie otrzymasz dostęp do KURSU)

DOSTĘP DO KURSU

Sposób zapłaty: szybki przelew DOTPAY

Dokonując zakupu akceptujesz REGULAMIN i POLITYKĘ PRYWATNOŚCI

Jeśli potrzebujesz fakturę napisz na adres bigosmatematyczny@gmail.com po dokonaniu zakupu