Jak poprawić pamięć?

Pamięć ludzka jest niesamowita.

Są tacy ludzie, którzy zapamiętują każdy szczegół albo bez kłopotu wykonują skomplikowane operacje matematyczne w pamięci, są z kolei też tacy, którzy zupełnie nie pamiętają jakiegoś fragmentu życia ze swojej przeszłości.

Każdy z nas tak ma, że jedne rzeczy zapamiętuje bardzo łatwo a inne bardzo łatwo zapomina. Tak czy inaczej, pamięć jest dla nas najważniejszym sposobem na poznawanie świata a także samego siebie. Dzięki niej wiemy m.in. jak się zachować w danej sytuacji, znamy ogólne fakty dotyczące świata, znamy różne procedury. Bez niej nasz umysł byłby zupełnie bezbronny!

Bo wyobraźmy sobie przez chwilę jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie posiadali pamięci? Co by było, gdybyśmy nie pamiętali numerów telefonu, imion znajomych, drogi do tego czy innego miejsca, tego czy ostatnio coś zjedliśmy czy też  tego co niedawno powiedzieliśmy? Trochę przerażająca wizja, nieprawdaż?

Z drugiej strony, czyż nie fantastycznie byłoby, gdyby te wszystkie informacje przyswajać łatwiej i zapamiętywać w dużo większym zakresie niż dotychczas?

Spróbujmy więc zastanowić się jak poprawić pamięć i zwiększyć wydajność naszego mózgu.

.

.

Jak poprawić pamięć?

Aby poprawić pamięć musisz przede wszystkim wprowadzić kilka stałych nawyków do swojego codziennego życia, które spowodują, że twój mózg znajdzie się w dużo lepszej kondycji i po prostu zapamiętywanie stanie się dla niego dużo łatwiejsze.

Pamiętaj jednak, że nie zadziała to od razu, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Te nawyki najpierw muszą wejść ci w krew! Ale uwierz mi, że warto podjąć ten trud!

 1. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu i odpoczynku

Odpowiednia ilość dobrej jakości snu i odpoczynek są niezbędne, abyś mógł prawidłowo funkcjonować. Są one niczym wysokooktanowe paliwo dla twojego mózgu.

Jeśli jesteś przemęczony – automatycznie nie wychodzą ci różne zadania, masz problem z rozwiązywaniem często prostych , codziennych problemów, jesteś mało kreatywny. W takiej sytuacji, przede wszystkim odpocznij!

 1. Bądź radosny!

Radosny mózg zapamiętuje dużo lepiej przeróżne informacje.

 1. Wykonuj ćwiczenia fizyczne i uprawiaj sport

Aktywność fizyczna pozytywnie i zarazem znacząco wpływa na stan w jakim znajduje się twój mózg.

Szczególnie znaczenie ruch ma u dzieci oraz nastolatków przechodzących okres dojrzewania. Aktywność ruchowa, pobudza wszystkie procesy fizjologiczne organizmu i usuwa wszystko to, co spowodowało zmęczenie, znacznie szybciej niż podczas odpoczynku biernego (np. przy siedzeniu przed telewizorem czy komputerem). Dzięki temu aktywne sportowo dzieci oraz młodzież mają  np. dużo mniejsze kłopoty z nauką i zapamiętywaniem, niż ich nietrenujący rówieśnicy.

 1. Jedz zdrową żywność

To co jesz w dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie twojego mózgu. Najlepszym sposobem na utrzymanie jasności umysłu jest kontrolowanie tego co spożywasz. Jedz więc jak najwięcej nieprzetworzonej żywności, jak owoce i warzywa. Pij dużo wody.

Aby pomóc swojej pamięci musisz także spożywać takie produkty jak: ryby, orzechy i nasiona, cebulę, buraki, zieloną herbatę, gorzką czekoladę. Wszystko to oczywiście w granicach rozsądku.

 1. Redukuj stres

Spora ilość stresu na co dzień, nadmierne przejmowanie się różnymi sprawami, będą obniżać twoją zdolność do zapamiętywania. Dlatego ważne jest, abyś próbował redukować stres w swoim życiu.

Dobrym sposobem na zmniejszanie stresu jest skupianie się na rzeczach, które się lubi i po prostu wykonywanie ich, np. jeśli czujesz napięcie, a wiesz, że lubisz grać w piłkę, to idź i graj aż się zrelaksujesz!

Innym sposobem na złagodzenie stresu są różne techniki oddechowe (możesz poczytać o nich w internecie), poprawiają one przepływ krwi do mózgu, relaksują mięśnie i wyciszają umysł.

 1. Podczas nauki i przyswajaniu nowych informacji stosuj następujące metody:

 • Skup się i skoncentruj (o tym jak to robić pisałem w tym artykule).
 • Zdobywając nowe informacje staraj się je połączyć z tymi informacjami, które już posiadasz w swojej głowie.
 • Przemyśl, to czego się dowiedziałeś, rozłóż nową informację na czynniki pierwsze. Nie powtarzaj bezmyślnie tego co się dowiedziałeś, poobracaj nieco te informacje w głowie. Postaraj się zrozumieć znaczenie wiedzy jaką próbujesz zapamiętać.
 • Odnieś się (wyraź swoją opinię) do zdobywanych informacji, im bardziej stanie się ona osobista tym bardziej ją zapamiętasz. Spróbuj znaleźć w swoim życiu i swoich doświadczeniach coś co możesz połączyć z nowymi informacjami.
 • Powtarzaj zdobyte informacje, bo im częściej będziesz je powtarzać, tym lepiej je zapamiętasz.

Powodzenia!

artykuł pochodzi z bloga: BIGOS MATEMATYCZNY