Jak przygotować się do matury z matematyki?

Dobre przygotowanie do matury z matematyki to nie tylko standardowe zakuwanie. Oczywiście wiedza i umiejętności to na maturze kluczowa sprawa, ale w samej fazie przygotowania do egzaminu maturalnego bardzo ważne jest zadbanie o inne sprawy, takie jak dobre samopoczucie, kondycja fizyczna czy motywowanie się i odpowiednie planowanie.

Bez takiego kompleksowego działania sama wiedza i nawet twoja inteligencja może się okazać niewystarczająca do zdania matury z matematyki.

Jak to wszystko zrobić napisałem nieco niżej.

***

Na początek wspomnę, że jeśli chodzi o przygotowanie do podstawowej matury z matematyki pod kątem wiedzy i umiejętności, idealnym sposobem jest przerobienie kursu on-line ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI.

W kursie tym z jednej strony sprawdzisz aktualny poziom swojej wiedzy i umiejętności, zaś z drugiej strony zostaniesz poprowadzony krok po kroku, w bardzo przystępny sposób, ku opanowaniu wszystkich niezbędnych na maturze z matematyki umiejętności.

Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tu.

***

Gdy już dysponujesz dobrym sposobem na to jak przyswoić i powtórzyć wiedzę niezbędną na maturze z matematyki, zadbaj również o inne sprawy, które pomogą Ci dobrze przygotować się do matury z matematyki.

.

Przygotuj dobry grunt pod swoją naukę.

Stając przed wykonaniem niełatwego zadania jakim niewątpliwie jest przygotowanie się do matury z matematyki, sukces osiągniesz znacznie łatwiej i szybciej jeśli odpowiednio przygotujesz grunt pod swoją pracę.

To trochę tak jak z uprawą roślin – jeśli posadzisz je w dobrej ziemi, to w zasadzie do wzrostu będą potrzebować już niewiele – jedynie trochę słońca i deszczu. Ale jeśli roślinę zasadzisz w ziemi słabej, to zanim urośnie trzeba będzie ją nawozić, pryskać od szkodników, pielić chwasty, dodatkowo podlewać, bo będzie mieć słaby korzeń itd a i tak urośnie nie tak duża jak by mogła.

Twój żyzny grunt, z którego uzyskasz dla siebie plony najlepsze z możliwych, stanowić będą trzy dobre nawyki: odpowiedni sen, dobre odżywianie oraz ruch.

1. SEN: Tylko jeśli jesteś wyspany i wypoczęty twój mózg może pracować na pełnych obrotach.

Co zrobić aby dobrze wyspać się w nocy?

 • zadbaj o sen mniej więcej o stałych porach,
 • nie ucz się w nocy, bo to mało efektywne a przez to na drugi dzień będziesz zmęczony
 • nigdy nie odsypiaj zmęczenia w dzień
 • przynajmniej godzinę przed snem nie naświetlaj oczu ekranem telewizora, komputera czy telefonu
 • naucz się spać w ciszy i przy zgaszonym świetle
 • nie najadaj się przed snem, bo wtedy organizm zamiast regenerować się podczas snu, męczy się z przemieleniem i strawieniem tego co zjadłeś

a skoro o jedzeniu mowa…

2. POPRAWNE ODZYWIANIE: Jedzenie to paliwo dla twojego organizmu w tym mózgu, od tego jak się odżywiasz zależy to, czy masz energię do działania.

To tak jak z samochodem – jak wlejesz słabej jakości, „ochrzczone” paliwo, to samochód będzie ci się dusił, nie będzie miał kopa takiego jak powinien, a czasem nawet stanie na środku drogi.

Tak samo zachowuje się twój organizm jak dostarczasz mu jakiegoś syfiastego jedzenia typu fastfoody, chipsy czy szeroko dostępne, nafaszerowane chemią produkty z marketów, które jedynie rozsadzają tyłek.

Naucz się jeść przede wszystkim dużo warzyw i owoców (jak najmniej przetworzonych), ryby, chude mięso, nabiał, kasze, pij też dużo wody. Jedz kilka małych posiłków w ciągu dnia, nigdy się nie napychaj na maksa.

3. RUCH: Ruch jest najlepszym rodzajem odpoczynku dla osób uczących się i powinien być stałym elementem każdego twojego dnia.

Regularna aktywność fizyczna może naprawdę zdziałać cuda: doskonale usunie ci z głowy zmęczenie psychiczne, zniweluje stres, uwolni endorfiny dzięki, którym będziesz bardziej radosny i chętny do działania. A wystarczy jedynie kilkanaście minut dziennie.

Szykuj więc najlepszy z możliwych grunt pod swoją pracę.

Pamiętaj! Dobry, regularny sen, poprawne odżywianie, codzienny (nawet kilkuminutowy) ruch.

I DZIAŁAJ!

.

Ucz się w miejscu, które Cię inspiruje do nauki.

Bardzo ciężko się zmotywować do nauki w miejscu, które jest nieprzyjemne lub przytłaczające, w którym czujesz się niekomfortowo, w którym panuje bałagan, hałas itp.

Co byś nie mówił, praca w takim miejscu nie jest produktywna i przynosi słabe efekty.

Dlatego ważne jest, abyś stworzył inspirującą przestrzeń, która napełni Cię pozytywną energią do działania i sprawi, że będziesz skupiony i zmotywowany do pracy.

Stwórz do nauki miejsce:

 • wolne od rozpraszaczy (grający telewizor, rozpraszająca muzyka, włączony komputer, czy nawet telefon w zasięgu wzroku, itp)
 • dobrze zorganizowane (masz w zasięgu ręki wszystko czego Ci potrzeba – pomoce, materiały, woda itp, tak abyś nie musiał co chwilę po coś wstawać i się dekoncentrować)
 • czyste i inspirujące (tak, abyś czuł się w nim przyjemnie)

Aha, ważna rzecz!

Nawet jeśli będziesz się uczyć się w inspirującym Cię miejscu, pamiętaj o przerwach w nauce. Mózg też musi odpoczywać! Twój umysł sam da Ci znać, że potrzebuje krótkiej przerwy – np. spadnie Ci zdolność skupiania się na tym co robisz.

Przerwę najlepiej spędzić aktywnie: spacer, kilka prostych ćwiczeń fizycznych, dotlenienie się itd. Tylko w taki sposób umysł właściwie Ci odpocznie.

Pamiętaj, że jeśli przerwę spędzisz na oglądaniu telewizji, grzebaniu w smartfonie, czy buszowaniu w necie, tylko bardziej się zamulisz i dalsza nauka będzie szła Ci jeszcze gorzej.

.

Po co ci to wszystko…? Czyli postaw sobie cele, które będą Cię motywować.

Nigdy nie będziesz naprawdę zmotywowany, jeżeli nie będziesz dokładnie wiedzieć po co i dlaczego się uczysz.

Zastanów się po co w ogóle chcesz zdać tą maturę i zapisz odpowiedzi.

Ale nie chodzi mi o jakieś takie banalne stwierdzenia typu: bo wszyscy to robią, bo przyda się w życiu, bo rodzice chcą itd.

Zastanów się np. jakie konkretne (powiedzmy 3) korzyści bliższe i dalsze, przyniesie Ci zdanie matury i te (powiedzmy 3) korzyści niech staną się od tej pory Twoimi celami.

Celami, do których będziesz dążył i które będą cię nakręcać i motywować.

Cele trzeba koniecznie w odpowiedni sposób zapisać. Muszą być sformułowane w 1 osobie liczby pojedynczej, w formie dokonanej, muszą być konkretne, mierzalne i mieć termin realizacji. np.

„W maju 2018 zdałem maturę z matematyki na 90%, dzięki czemu dostałem się na Politechnikę Warszawską”,

albo

W maju 2018 zdałem maturę bez żadnych poprawek, więc w październiku wreszcie wyprowadziłem się od rodziców, gdyż rozpocząłem studia.”

Przy formułowaniu swoich maturalnych celów, daj ponieść się swojej kreatywności. Nich cele, które sobie postawisz naprawdę rozbudzają twoją wyobraźnie, motywują i nakręcają do działania. Ale nie przesadź – cele muszą odpowiadać Twoim możliwościom.

.

Nagradzaj się!

Człowiek jest tak skonstruowany, że gdy wie, iż na horyzoncie czeka nagroda za wykonaną pracę, pozostaje bardziej zmotywowany do wykonania tejże roboty. Szczególną wartość nagrody mają, kiedy realizujesz cele długoterminowe, jak np. przygotowywanie się do matury z matematyki.

Pomoże Ci rozłożenie dużych partii materiału na mniejsze etapy, które będą wspierane przez system adekwatnych nagród. Kiedy zrealizujesz już swój długoterminowy cel, możesz zaszaleć i nagrodzić się czymś ekstra.

.

Zaczynaj dobrze dzień

To, w jaki sposób rozpoczniesz poranek, bardzo często wpływa na resztę Twojego dnia.

Na kogoś komu w ciągu dnia nie idzie, kto jest nerwowy – mówi się, że „wstał lewą nogą”. A tu nie o lewą czy prawą nogę tu chodzi, ale po prostu o to, że:

 • jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś inspirującego (np. ćwiczenia fizyczne, pozytywne „nakręcenie się”, przeczytanie jakiegoś inspirującego cytatu, itd.) – to łatwiej będzie Ci później być zmotywowanym, produktywnym i skupionym.
 • jeżeli rozpoczniesz dzień od czegoś nieproduktywnego i bzdurnego co tylko zmarnuje twój czas, wtedy bardzo prawdopodobne jest, że będziesz rozproszony i mało zmotywowany do działania w ciągu dnia.

Naucz się, aby zaraz po przebudzeniu pozytywnie się nakręcać, a nie np. zaglądać od razu do smartfona w poszukiwaniu bzdur.

Zastanów się, jaką poranną rutynę mógłbyś wprowadzić? Czynność, która będzie Ci dobrze nakręcać do działania, tak abyś pozostawał zmotywowany i skupiony w ciągu.

.

I już tak na zakończenie!

Niektóre rzeczy, o których pisałem powyżej będą dla Ciebie proste do wykonania – oczywiście o ile zechcesz się do nich stosować.

Niektóre jednak, będą wymagały zmiany Twoich własnych nawyków i przyzwyczajeń – co już nie jest sprawą prostą.

Od Ciebie zależy czy zechcesz to zrobić czy nie. Ja tylko podpowiadam, ale do niczego Cię nie zmuszę. Jeśli jednak pewne przyzwyczajenia chcesz zmienić (nie tylko przed maturą, ale może na stałe), to obejrzyj koniecznie mój filmik, w którym mówię jakie są 3 najważniejsze kroki do zmiany swoich przyzwyczajeń.