Jak skutecznie uczyć się matematyki?

Nauka matematyki sprawia wielu osobom trudności a dla niektórych wręcz jest zmorą. Czasem trudności te wynikają tylko z chwilowego opuszczenia się w nauce, a czasem jest to problem trwały, wymagający fachowej pomocy np. dobrego korepetytora lub dobrego kursu.

Dobra wiadomość jest taka, że na naukę matematyki nigdy nie jest zbyt późno i naprawdę nie jest to przedmiot tak straszny jak często sobie wmawiamy.

Najczęściej trudności z matematyką nie wynikają z braku zdolności matematycznych, ale właśnie z niewłaściwego podejścia do przedmiotu, kiedy to sami sobie sugerujemy, że matma to przedmiot nie do „ogarnięcia” dla większości ludzi, a ta „tajemna matematyczna wiedza” przeznaczona jest tylko dla wybranych.

Oczywiście bardzo dużo zależy od naszego nauczyciela – to on swoim sposobem nauczania może nas zachęcić lub zniechęcić do tego przedmiotu. Umiejętne przedstawienie zagadnień matematycznych, które musimy opanować jest przecież jedną z kluczowych rzeczy.

Pamiętajmy jednak, że nawet dobry nauczyciel nie załatwi sprawy w 100 procentach, równie istotne są działania nas samych.

.

.

Co możesz więc i co powinieneś robić, aby odnosić małe i duże sukcesy w matematyce?

  1. Nie bój się matematyki

Największą przeszkodą w zrozumieniu matematyki są braki w edukacji, a także negatywne podejście do tego przedmiotu i strach przed nim. Niepotrzebnie! Uwierz mi, że „nie taki straszny diabeł, jak go malują” i da się go z powodzeniem okiełznać (patrz punkty poniżej).

  1. Poznaj swoje słabe punkty

Ważną rzeczą jest aby wiedzieć z czym w matematyce masz problem, czego nie rozumiesz oraz co masz dobrze opanowane.

Spróbuj też szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd się biorą twoje problemy w nauce matematyki. Zapisz je. Jeśli są one łatwe do zidentyfikowania możesz je spróbować wyeliminować. Co możesz zrobić? Możesz zmienić sposób nauki, poszukać nowych i odpowiednich dla ciebie pomocy dydaktycznych (patrz punkt 7), czasem konieczna będzie też zmiana nauczyciela (patrz punkt 6) lub wspomaganie się korepetycjami np. takimi jak nasze itp. Zadbaj też odpowiednią motywację (patrz punkt 8).

  1. Staraj się uczęszczać na wszystkie zajęcia z matematyki

Matematyka to przedmiot, w którym bardzo często opanowanie nowych umiejętności wymaga zrozumienia innych (np. wyuczonych wcześniej). Opuszczając lekcje matematyki, tracisz cenne informacje i potem masz problem, aby nadrobić stracone lekcje i zrozumieć kolejne.

  1. Zawsze odrabiaj pracę domową

Nie powinno mieć dla ciebie znaczenia czy nauczyciel sprawdza czy też nie sprawdza na każdej lekcji pracę domową. Nie możesz myśleć, że skoro nie sprawdza, to ty nie będziesz jej odrabiał. To tak jakbyś oszukiwał samego siebie i to oczywiście działa tylko na twoją niekorzyść. Dokładne poznanie nowego tematu, wymaga samodzielnych ćwiczeń (patrz punkt 5) i dlatego bardzo ważne jest, abyś samemu odrabiał prace domowe. Jeśli tego nie robisz po prostu nie uczysz się matematyki.

  1. Dużo ćwicz samodzielnie

Aby dojść do wprawy w rozwiązywaniu zadań musisz dużo samodzielnie ćwiczyć. Nie bój się poświęcać czasu na zgłębianie matematyki. Spraw, aby nauka matematyki kojarzyła ci się z czymś przyjemnym (patrz punkt 7 i 8) – choć wiem, że może to brzmieć trochę absurdalnie.

Zaczynaj od przypomnienia (przeczytania) teorii i wypisania najważniejszych rzeczy np. wzorów. Potem przejdź do rozwiązywania zadań, zaczynając od najprostszych do coraz trudniejszych. Ważne jest aby robić to samodzielnie. Nie martw się, gdy okaże się, że czegoś nie wiesz, nie umiesz, że zawisiłeś się w połowie zadania. Spróbuj przeanalizować raz jeszcze swój tok myślenia i postarać się znaleźć dziury w rozumowaniu a potem ponownie zrobić zadanie. Jeśli jednak mimo wszystko nie dasz rady, nie bój się zwrócić o pomoc np. do swojego nauczyciela czy korepetytora (patrz punkt  6)

  1. Jeśli czegoś nie wiesz (nie rozumiesz) szukaj pomocy i przede wszystkim pytaj!

Dużym problemem wśród uczniów jest przyznanie, że czegoś nie zrozumieli. Często, gdy nauczyciel pyta na lekcji „Kto nie rozumie?” nikt nie podnosi ręki. Uwierz mi, że tak naprawdę bardzo wielu uczniów w takim momencie chciało by podnieść rękę, ale z jakiegoś powodu się boi. Bez sensu. Nie ma takiej osoby, która zawsze i wszystko zrozumie za pierwszym razem.

Zrozum, że jeśli naprawdę chcesz pojąć matematykę – musisz pytać, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości lub gdy po prostu czegoś nie pojmujesz. To żaden wstyd! To wręcz normalne. Zdajesz sobie przecież sprawę, że trzeba dobrze zrozumieć dane zagadnienie, aby móc potem wykonywać ćwiczenia i zadania.

Nauczyciel jest po to, aby Ci pomóc. On jest na lekcji dla ciebie! Poproś więc śmiało o wytłumaczenie. Prawdziwy nauczyciel zawsze będzie się cieszył z tego, że jesteś zaangażowany i doceni to, że zależy ci, aby w pełni pojąć o czym mówi na lekcji. A jeśli tak nie będzie, to może warto przemyśleć zmianę nauczyciela, bo ten którego masz najwyraźniej rozminął się z powołaniem.

  1. Nauka ma być przyjemnością.

Najszybciej, najłatwiej i najlepiej uczysz się nie mając świadomości, iż jest to nauka. Musisz dążyć do tego, aby nauka kojarzyła ci się bardziej z zabawą i rozrywką a nie katorgą. Wiem, że brzmi to dosyć dziwnie, ale taka jest prawda. Spróbuj poszukać swojego sposobu na naukę, tak aby była ona dla ciebie naprawdę czymś przyjemnym. Czasem dobrym rozwiązaniem jest gra edukacyjna, jakiś quiz, czasem dyskusje na forum internetowym. Jesteś młodym, kreatywnym człowiekiem, więc na pewno ci się uda znaleźć najskuteczniejszy sposób nauki dla siebie. Ucząc się tak jak lubisz, będziesz bardziej skoncentrowany na czekającym cię zadaniu i osiągniesz lepsze rezultaty.

Co by nie mówili rodzice, musisz wiedzieć, że własne poszukiwania informacji i zdobywanie wiedzy poprzez buszowanie w internecie, przeglądanie blogów, serwisów internetowych jak najbardziej sprzyja nauce. Mamy erę informacji i należy korzystać z jej osiągnięć.

Bardzo dobrą i przyjemną formą nauki matematyki, jest np. nasz kurs maturalny na www.maturazmatematyki.com.pl

Pamiętaj, że warto jest dopasować do siebie nie tylko metody (o których wspomniane było wyżej) ale i warunki nauki. Wybór pomocy dydaktycznych na rynku jest ogromny, warto jest pokusić się o takie pomoce naukowe, materiały, zbiory zadań, z których będzie się nam komfortowo korzystało i miło uczyło. Pamiętaj, że odpowiednie warunki nauki to nie tylko biurko, oświetlenie, cisza, ale także odpowiednia pora dnia, wypoczęty umysł, odprężenie i motywacja do nauki (patrz punkt 8).

  1. Nastawiaj się pozytywnie, motywuj się i nagradzaj

Kiedy zabraknie ci chęci do działania, szukaj motywacji. W sieci jest pełno wartościowych filmików czy cytatów motywacyjnych. Zrób sobie więc krótką przerwę w nauce i wykorzystaj internet do czegoś pożytecznego – znajdź coś, co podniesie cię na duchu i da ci kopa do działania.

Pamiętaj, że jeśli jesteś skory do marudzenia, narzekania a twoje nastawienie do wielu spraw jest negatywne, szybko ulegasz zniechęceniu i rozkojarzeniu. Staraj się więc wzbudzać w sobie pozytywne emocje. Postaraj się, aby na co dzień było w twoim życiu jak najwięcej uśmiechu – ciesz się z małych rzeczy i skupiaj na tym co masz a nie na tym czego nie masz. Dzięki pozytywnemu nastawieniu zdecydowanie łatwiej będzie ci się koncentrować na rzeczach, które robisz. Uwierz w swoje możliwości a będziesz pokonywać kolejne trudności z zapałam, bo będą one dla ciebie wyzwaniami a nie przeszkodami.

Bądź zawsze zadowolony z wykonanej pracy i pamiętaj, aby jak najczęściej stosować dla siebie nagrody i pochwały za dobrze wykonaną robotę (ty sam, a nie ktoś inny). Co to może być taką nagrodą? No, to już chyba ty będziesz najlepiej wiedzieć, jakiego rodzaju nagrody motywować cię będą do lepszej nauki i pracy.

Dobrym sposobem motywowania się do nauki matematyki jest znalezienie autorytetu w tej dziedzinie – jakiegoś wzorca do naśladowania. Musi to być osoba, nie tylko pomocna w nauce, ale i godna zaufania, osoba która umie wspomóc cię dobrym słowem oraz podnieść twoją samoocenę. Taka dzięki, której chce ci się uczyć nowych rzeczy. Może nim być nim np. twój nauczyciel czy korepetytor ale też inna osoba. Rozejrzyj się i poszukaj kogoś takiego.

Powodzenia

artykuł pochodzi z bloga: BIGOS MATEMATYCZNY